>Uzun boylu kız

>

 Bir zamanlar çok uzun boylu bir kız varmış.Çevresindekilerden her zaman daha uzunmuş.İnsanlara yukarıdan bakmaktan nefret ediyormuş.

 Yaşıtları ondan kısa olduğu için asla çocukluğunu yaşayamamış.Yaşındakiler gibi koşup oynayamamış, “ayıp!” demişler. “Kocaman bir kız oldun sen” diye azarlamışlar koca karılar.

Ama o biliyormuş, o daha küçücük bir kızmış.O da oynamak istiyor, oynayamadıkça kendi içine kapanıyor, kitaplardaki karakterlerle oyun oynuyormuş.

Bir gün, yine odasında otururken penceresine bir şey tıklamış.Ama onun penceresi on birinci kattaymış! İlk başta çok korkmuş ve perdesini açmaya cesaret
edememiş.Sonra dayanamayıp perdeyi açmış.Karşısında kocaman bir at duruyormuş.Mosmor sedefli bir at.Kanatlarında inci taneleri varmış ve dişleri elmastanmış.

 Uzun boylu kız ilk önce ürkmüş, geriye doğru sendelemiş.At kişnemiş.Sesi insanın yüreğine işliyormuş, en güzel kemanın sesinden bile daha  güzelmiş.Uzun kız çok etkilenmiş, ağlamaya başlamış.Mor at ona bir mendil uzatmış.”Ne kadar da zarif bir at” demiş kendi kendine .At, yelelerini arkaya atmış.”Gelsene ” demiş. ” benimle uçmak ister misin? .” Kız şaşırmış, çok salak olduğunu düşünmüş, onbirinci katta bir at! Zaten bir rüya demiş  kendine.Zaten dönünce uyanacağım.

 At yine aynı zariflikle boynunu eğmiş ve kızın tutunması için incili yelelerini uzatmış.Uzun boylu kız, kendini ilk defa at kadar zarif hissetmiş.Atın üzerine binmiş.”Aşağıya bakma dersem üzülürsün.Doya doya bak” demiş at.Ne kadar da haklı! Havalanmaya başladıklarında, her şey ufacık gözüküyormuş.Binası bir hamamböceğine dönüşmüş, ağır adımlarla eskiden oynadığı – oynamak isteyip de oynayamadığı- parkta salıncağa binmeye başlamış.At kişnemiş, sanırım gülüyormuş.

 Birden hızlanmışlar,rüzgar kızın kokusunu arkada bıraktıkça koku dalgalanıyor, yeşil bir esinti halinde şehrin etrafını sarıyormuş.Sonrasında kızın elmalı kokusu tüm şehri sarmalamış ve şehir kaybolmuş.Rüzgar  küçük ama büyük kızın kulağında uğulduyormuş.Gözlerini sımsıkı kapamış, açarsa kirpiklerinin uzayıp ağaçlara dolancağından korkmuş.Mor at yavaşlamaya başlamış, yavaşlamış yavaşlamış…

[  şarkı: http://fizy.com/s/16ojj8   ]

Uzun boylu kızımız gözlerini açtığında kendini bir evin içinde bulmuş.Uzaktan bir melodi çalıyormuş.Sakin, nefis bir müzik.Sesi takip etmeye başlamış.Mor at da onunla beraber sessizce yürüyormuş.Ev, bir aile evine benziyormuş, salonun köşesinde bir piyano görmüş.Yanında da eski bir pikap duruyormuş.

 Ev sanki melodiyle beraber yaşıyor gibiymiş, şarkının notaları camlara vuruyormuş, güneşli bir havada yağmur yapması gibi.Kız büyülenmiş.Pikaba doğru dans ederek ilerlemiş.İlerledikçe kısalıyormuş, ilerledikçe kendini daha normal hissediyormuş.Atla beraber dans etmeye başlamış.Gün ışığıyla beraber atın mor sedefli tüyleri parlıyor, işlemeli koltuk kılıflarına vuruyormuş.

 Birden kapıdan bir ses gelmiş ve pikap kendiliğinden durmuş.Artık müzik pikaptan değil kapıdan giren dört kişiden geliyormuş.Bir yandan şarkıyı söylüyorlar bir yandan da kıza doğru ilerliyorlarmış.Gözlerinden yaseminler akan kız da gençlere doğru ilerlemiş, ilerlemiş, ilerlemiş…

Dört genç, yanlarında getirdikleri gökkuşağı tomarını kızın ve atın boynuna dolamışlar.Gökkuşağındaki her renk kızın gözlerinden kalbine inmiş.Bileklerinden kanına bulaşmış ve ruhunda filizlenmekte olan hayat aşkını beslemiş…Su olmuş, toprak olmuş, güneş olmuş.gitmek istemiyormuş.Geri dönmek istememiş kız.Geri dönüp uzunluğun karanlığında olmak istemiyormuş.Şarkı bitene kadar vakti varmış, son notasına kadar kısa kalacakmış, biliyormuş.Güneş bulutlardan yuvarlanarak denize düşmüş.Evin üzerinde kuzey ışıkları belirmiş.Ay ise çok uzaklardaymış.Burada ay yokmuş, karanlık da yokmuş.Güneş olmasa bile aydınlıkmış bu şehir.
 At burnuyla kızın omzuna dokunmuş.”Gitmeliyiz ” demiş gözleriyle.Uzun boylu kız gökkuşağını beline dolamış.Dökülen yaseminleri toplayıp kendine taç yapmış ve mor atın üzerinde evine doğru gitmiş.Evi ve kitaplardaki arkadaşlarına doğru yola çıkmış.
 Dört genç, seslerinden akan gözyaşlarıyla uğurlamışlar kızı.
Elveda dememişler.Çünkü yakında tekrar uğrayacağını biliyorlarmış kızın.Tekrar bu eve gelecek ve dans edip kısalacakmış.Tekrar, yaseminler akıtacakmış.Gökkuşağıyla sarmalanacak, elmalı kokusunu eve bulaştıracakmış.
Advertisements

About hazellova

Hayallerin Peşinde Koşan Kız
This entry was posted in fizy, hazal, Hikaye, The Beatles, uzun boylu kız, Yesterday. Bookmark the permalink.

13 Responses to >Uzun boylu kız

 1. >Ne sevimli bir hikaye böyle. Aslında bilse o uzun boylu kız, onun her hali güzel,sülün gibi salını salını gezse oynasa..

 2. Hazel says:

  >olabileceği kadar sevimli :)evet keşke bilse.Ama çevresi, insanlar ne der düşüncesi yüzünden, yapamıyor…

 3. >utanmasan masalları sevdirceksin bu yaştan sonra (:yaşı mı olurmuş, çok sevdim ben bu yazıyı.

 4. Hazel says:

  >eheh beğenmene sevindim :)masallarla başlıyor gerçekler 🙂 gerçekleri ilk önce masallarda arıyoruz.

 5. Erdo says:

  >sanki sen yanlış zamanda dünyaya gelmişsin hazel :), 60larda doğmalıymışsın. hem o zman belki beatles üyeleriyle de tanışabilirdin.bu hikaye bana da şu parçayı anımsatı; http://fizy.com/#s/1ajcwd

 6. >çok güzel.çok.hele bir de liverpool'lular.gelmiş geçmiş en iyi grup.hayallerin ve sen.

 7. Hazel says:

  >Erdo: ah Erdo ah! ben de aynı şeyi düşünüyorum.Belki de belki de… :/Şarkı gerçekten de çok uyuyor :)deep: teşekkür ederim :)hayallerim ve sizin yorumlarınız … 🙂

 8. Profösör says:

  >Ne güzel bir hikaye bu..

 9. Hazel says:

  >teşekkür ediyorum 🙂

 10. Laliş says:

  >Uzun boylu olmak çocukluğun lanetidir. Bana da bulaşmıştı o lanet, yıllarca evime hapsedildim… Hikayende kendimi gördüm ve sanırım seni çok iyi anlıyorum…

 11. Hazel says:

  >Ah Laliş ! yıllıardır nerelerdeydin sen! Yalnızım sanıyordum, kendimi daha iyi hissettim.Teşekkür ederim canım 🙂

 12. Laliş says:

  >Ben de yıllardır o konuda kendimi yalnız hissediyordum valla. Ki benim ailem bir de doğulu olduğundan ayrıca onun baskısı da vardı:S.Rica ederim canim 🙂

 13. Hazel says:

  >:) birvirimizi anlamamız kadar güzel birşey olabilir mi şu dünyada 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s